Twello- Hij kwam als zestienjarige al een kijkje nemen in de bestuurderskeuken, had groot respect voor ‘meneer Poelakker’ en nam op z’n 32e de voorzittershamer over van Hendrik Jan Messie. Die hamer kwam afgelopen maandagavond 7 april in handen van zijn opvolgster Mieke Lindhout. Het is geen stapje terug, het zijn grote stappen zijwaarts voor Jasper Esselink van muziekvereniging Excelsior uit Twello. Door Jos Bosch
Het is niet de enige bestuurswisseling, want er zijn in totaal drie nieuwe kandidaten, waarbij Jasper wil blijven meedraaien als algemeen bestuurslid. Wel zo fijn voor de nieuwe voorzitter Mieke Lindhout, want al heeft ze een jaar ‘stage gelopen’, de manager P&O is pas twee jaren lid van dé fanfare van Twello. Maar ze heeft de smaak van het muziek maken al helemaal te pakken en is enthousiast over alle plannen van de vereniging.
Je mond houden en luisteren
Zijn hiervoor genoemde voorgangers zaten drie termijnen van 3 jaren uit als voorzitter en al was dat geen stelregel, ook Jasper heeft na negen jaren wel even ‘stilgestaan’. “Ik ben ooit voorzitter geworden omdat Hendrik Jan stopte, ik vind het gewoon leuk om te doen. Maar bij negen dacht ik: ik ben nog niet klaar, ik wil nog verder.” We gaan even terug in de tijd, naar die 16-jarige Jasper: “Mijn vader zei toen: ‘je gaat voor het eerst naar een bestuursvergadering, je mond houden en alleen maar luisteren’. Dat ging een halve vergadering goed!”
Jan Poelakker en Peter Jonker
Jasper werd bestuurslid omdat er een vacature was. “De oudere bestuursleden moesten ongetwijfeld wennen aan dat jonge ventje” aldus Jasper. “Jan Poelakker is toch altijd nog wel een beetje mijn voorzitter, daar groeide ik mee op toen ik vanaf mijn tiende muziek ging maken bij de vereniging. Maar ook Peter Jonker is voor mij een belangrijk persoon geweest. Als er iets was binnen de vereniging: ‘even oom Peter bellen’. De wijze man en een groot voorbeeld.”
‘Dat doen we altijd zo’
De jonge bestuurder had wel wat hordes te nemen. Jasper: “Ik was toen wel een beetje klaar met de opmerkingen ‘dat doen we altijd al zo, dus dan moet het op die manier’ of ‘laten we daar maar niet aan beginnen’. Ik wilde nieuwe dingen doen en uiteindelijk kreeg ik die kar wel aan het rollen, maar het koste tijd.”
En nieuwe dingen kwamen er, keer op keer. Jasper refereert aan de bouw van de multifunctionele zaal bij Jachtlust, nu zo’n 25 jaar geleden. “We gaven altijd een concert bij Stationskoffiehuis en daarna was er toneel of revue. Toen we concerten gingen geven in de Jachtlustzaal, hebben we het toneel afgeschaft, gaven een thema aan de concerten en er was een hele avond muziek.”
Groei van de vereniging
“Maar ik heb in mijn beginjaren als bestuurder ook veel energie gestopt in het werven van leerlingen.” Het werven van leden, het laten groeien en bloeien van Excelsior is een, zo mogen we dat gerust noemen, rode draad die Jasper karakteriseert. Zo brainstormde het bestuur tijdens een heidag in 2017 over grotere onderwerpen, waaronder de vraag hoe de ideale fanfare eruit zou zien. Het streven naar 50 leden voor een optimale muzikale bezetting kwam ook daaruit voort.
Volwassen Leer Orkest (VLO)
In één adem met die ledengroei benoemen we dan ook gelijk het Volwassen Leer Orkest (VLO). Al heeft Jasper het concept niet uitgevonden, hij heeft er in deze regio wel naam en beeld aan gegeven. ‘Van toeten noch blazen’ was in 2022 de titel, flyers werden in Twello huis aan huis verspreid en het succes was enorm. Kersverse voorzitter Mieke ‘ging aan’ op die titel en begon haar muzikale carrière binnen het VLO.
‘Uit je schulp kruipen’
Mieke is enthousiast en trots, over het musiceren én lid zijn van de vereniging. Iedereen mag dat ook weten, maar dat was ‘vroeger’ onder de leden wel anders. Jasper: “In de jaren ’80 en ’90 was het niet hip om bij een fanfare te spelen. De wekelijkse repetitieavond was gezellig, maar voor de rest van de week werd er niet over gesproken. Dat is wel veranderd, wees trots op wat je doet! Je moet ook uit je schulp kruipen, kijk maar naar het VLO waarbij we nu een hele nieuwe achterban hebben.”
En nu: vrije tijd
Een terugblik op zijn voorzitterschap; is Jasper tevreden? “Ja, ik ben wel tevreden, heb met heel veel mensen mogen samenwerken, problemen die er waren werden opgelost en je leert ook om zaken anders aan te pakken. Maar we hebben het als bestuur en vereniging samen gedaan.”
En de vrije tijd? Jasper is dirigent bij twee orkesten, invalleerkracht voor het basisonderwijs en musicus bij het orkest van de Koninklijke Marechaussee. Hij blijft bestuurslid én hij is muzikaal leider van het jeugdorkest bij Excelsior. “Excelsior is gewoon mijn cluppie!”
Toekomstmuziek
Jasper en Mieke hebben wel een wens. “Dat er weer een instituut komt voor muziekonderwijs. Hoe gaan we die structuur opbouwen? Kan de gemeente instappen? Krijgen we docenten aan ons verbonden? Dit zouden we met alle muziekverenigingen in de regio kunnen oppakken!”
woensdag 9 april 2025